Published On: Thu, Jul 11th, 2013

HORSE SHOW

07_06_2013_0352

WAUSA — The 38th annual Wausa Horse Show was held Saturday, July 6 at the Gladstone Park arena. Carson Carl, son of Candice Backer (Cunningham), Dillon Cunningham and Allison Reynolds, Dyson Cunningham, Kate Fiedler, and Derek Cunningham were just a few of the local participants saddling up.

The results are as follows:

Jr. Jr. Barrel Crawl: 1st-Trevor Schumacher, Howells

Barrel Crawl (5 & Under): 1st-Dyson Cunningham, Wausa; 2nd-Kaydance Maertins, Wausa;

3rd-Rachel Harder, Plainview

Jr. Jr. Potato Race: 1st-Brody Nuesch, Pierce; 2nd-Dyson Cunningham; 3rd-Rachel Harder

Jr. Potato Race: 1st-Dalton Kumm, Osmond; 2nd- Cashlyn Krahmer, Emerson

Sr. Potato Race: 1st-Dillon Cunningham, Wausa; 2nd-Dalton Oerman, Waterbury; 3rd- Kate Asmus, Pierce; 4th- Lexy Nuesch, Pierce

Jr. Bucket Keyhole: 1st-Trevor Schumacher; 2nd-Carson Carl, Wausa; 3rd-Brody Nuesch; 4th-Cashlyn Krahmer

Sr. Bucket Keyhole: 1st-Dillon Cunningham, 2nd-Lexy Nuesch; 3rd-Tyler Dendinger, Hartington; 4th-Dalton Oerman

Balloon Race (5 & under): 1st-Kaydance Maertins; 2nd-Dyson Cunningham; 3rd-Kobe Maertins, Wausa; 4th-Rachel Harder

Jr. Egg & Spoon: 1st-Cashlyn Krahmer; 2nd- Josh Brester, Howells

Sr. Egg & Spoon: 1st-Laura Krueger, Howells; 2nd-Lexy Nuesch; 3rd- Dalton Oerman; 4th-Kate Asmus

Jr. Jr. Stake Race: 1st-Trevor Schumacher; 2nd-Brody Nuesch; 3rd- Carson Carl (2nd horse); 4th-Carson Carl (1st horse)

Stick Horse Race (5 & under): 1st-Dyson Cunningham; 2nd-Kaydance Maertins; 3rd-Rachel Harder; 4th-Kobe Maertins

Jr. Hat Race: 1st-Kylee Marr (1st horse), Emerson; 2nd-Kylee Marr (2nd horse); 3rd-Josh Brester

Sr. Hat Race: 1st-Kate Asmus; 2nd-Laura Krueger; 3rd-Lexy Nuesch; 4th-Dalton Oerman (2nd horse)

Boot Race (5 & under): 1st: Kaydance Maertins; 2nd-Dyson Cunningham; 3rd-Rachel Harder; 4th-Kobe Maertins

Jr. Jr. Flag Race: 1st-Trevor Schumacher; 2nd-Brody Nuesch; 3rd-Carson Carl (2nd horse); 4th-Carson Carl (1st horse)

Jr. Flag Race: 1st-Kylee Marr; 2nd-Dalton Kumm; 3rd-Cashlyn Krahmer; 4th-Josh Brester

Sr. Flag Race: 1st: Kerrie Winkelbauer, Randolph; 2nd-Dalton Oerman (2nd horse); 3rd-Dalton Oerman (1st horse); 4th-Mark Dendinger, Hartington

Pickup Race: 1st- Dalton Oerman team; 2nd- Lexy Nuesch team; 3rd- Dakota Cunningham team, Wausa; 4th- Kordale Strivens team, Emerson

Jr. Ribbon Race: 1st-Dalton Kumm team; 2nd-Carson Carl team

Sr. Ribbon Race: 1st- Dalton Oerman team; 2nd- Lexy Nuesch team; 3rd- Dillon Cunningham team

Jr. Rat Race: 1st-Cashlyn Krahmer team; 2nd- Dalton Kumm team; 3rd- Trevor Schumacher team; 4th-Dyson Cunningham team

Sr. Rat Race: 1st- Kordale Strivens team; 2nd- Tyler Dendinger team; 3rd- Lexy Nuesch team; 4th- Mark Dendinger team

Jr. Jr. Barrels: 1st- Trevor Schumacher; 2nd- Brody Nuesch; 3rd- Carson Carl; 4th- Dyson Cunningham

Jr. Barrels: 1st- Kylee Marr (1st horse); 2nd- Cashlyn Krahmer; 3rd- Kylee Marr (2nd horse); 4th- Dalton Kumm

Sr. Barrels: 1st- Candice Backer, Wausa; 2nd-Dillon Cunningham; 3rd- Lexy Nuesch; 4th- Kate Asmus, Pierce

Jr. Jr. Poles: 1st- Trevor Schumacher; 2nd- Brody Nuesch; 3rd- Carson Carl (2nd horse); 4th- Dyson Cunningham

Jr. Poles: 1st- Cashlyn Krahmer; 2nd- Kylee Marr (2nd horse); 3rd- Kylee Marr (1st horse)

Sr. Poles: 1st- Candice Backer; 2nd- Kerrie Winkelbauer; 3rd- Sherry Kumm, Osmond; 4th- Laura Krueger

Four-in-a-line: 1st-Candice Backer team; 2nd- Dalton Oerman team; 3rd- Lexy Nuesch team; 4th- Dyson Cunningham team

Circular Baton: 1st- Candice Backer team; 2nd- Dalton Oerman team; 3rd- Kordale Strivens team; 4th- Dyson Cunningham team

The Wausa Horse Show would like to thank all of the participants for coming, and all of the volunteers that helped to make the show a success, as the community looks forward to next year’s show.

Blowjob